شرکت غواصی ، تجهیزات غواصی

مزایای شنا در آب سرد برای سلامتی


بازدید : 3502 نفر


اگر تا به حال به افرادی برخورد کرده اید که برای تفریح به داخل آب هایی که روی آن یخ بسته است می پرند و احتمالاً این عمل آنها به نظر شما عجیب و غریب یا خارق العاده و غیر عادی بوده است. اما من با شما شرط می بندم که اگر این امر حتی برای یک ثانیه هم که باشد به سلامتی و تندرستی کمک می کند.

غالباً در افرادی که دیوانه وار علاقمند آب های سرد هستند اضافه وزن، بی حالی، پوست نامناسب، موهای نازک وجود ندارد. این ورزش جوان و باب روز که ظاهری خوب به پوست می دهد و انرژی زایی خیلی زیادی ایجاد می کند را امتحان کنید. این ورزش در خود چه رازی دارد؟ آیا به صورت مستمر در معرض آب سرد قرار گرفتن به نفع سلامتی واقعی می باشد و آیا در دسترس همگانی این ورزش بدون گرایش های خود آزاری هست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ها توجه شما را به موارد ذیل جلب می کنم:

1- افزایش سیستم ایمنی بدن

یک تغییر ناگهانی و شدید در دمای بدن شما به منزله یک حمله می باشد و واکنش هایی همانند کسی که از قایق به داخل آب سرد افتاده باشد در شما بروز خواهد نمود. و در خلال این واکنش ها، ممکن است شرایط بدنتان به نظرتان خوب نباشد، لیکن ادامه با تمام توان و انرژی خود در انجام این امر هیچ آسیبی به شما نخواهد رسید، در عمل، همه چیز در تناقص با این طرز فکر است.

دانشمندانی از جمهوری چک افراد منتخبی را به مدت یک ساعت و سه بار در هفته در آب سرد غوطه ور می کردند و شرایط جسمی آنها را از لحاظ فیزیولوژی تحت نظر داشتند. بعد از مدتی افزایش قابل توجهی در تعداد سلول های سفید و چندین عوامل دیگر مرتبط با سیستم ایمنی بدن را در آنها یافتند. این امر به استرس زا بودن خفیف آب سرد نسبت داده شد که سیستم ایمنی بدن را فعال می کند و به نوعی می توان گفت که به آن تمرین ورزشی می دهد.

2- حصول یک سرخوشی طبیعی و کلی

شناگران زمستانی صحبت های زیادی در خصوص "سرخوشی" که از آب سرد دریافت می کنند – یک احساس سلامتی و خوشی که خیلی فراگیر بوده و کاملاً اعتیاد آور می شود (که می خواهند حداقل روزی یک بار این حالت را داشته باشند) – را بیان می دارند. دلیل این امر، ترشح اندورفین است.

اندورفین یک مسکن طبیعی بدن است و در مواردی که بدن در آب سرد غوطه ور می شود، بدن آن را برای جلوگیری از سوزش پوست بدن استفاده می نماید. بنابراین، برای حصول چنین سرخوشی، فقط کافی است که به داخل آب سردی مانند رودخانه پرش کنید.

و چنانچه به نظر شما این فرآیند به صورت خطرناکی مشابه لذت بردن تا نقطه ای است که درد به اوج می رسد و سپس شروع به کاهش می گذارد. محقّقاً شما درست فکر کرده اید. دو علت اصلی دیگر که موجب ترشح اندورفین می گردد درد و اوج لذت جنسی می باشد.

هچنین سرما سیستم پاراسمپاتیک شما را نیز فعال خواهد نمود، که مسئول استراحت و ترمیم بدن می باشد، و این فرآیند می تواند آغازگر ترشح دوپامین و سروتونین شود. این انتقال دهنده های عصبی (معروف به هورمون های خلق و خو هرچند که هورمون نیستند) بخشی حیاتی از شاد نگه داشتن ما و سطح پایین آن ها با افسردگی ما در ارتباط هستند. تأثیرات این دو به همراه اندورفین شما را ترغیب به غوطه وری برای حصول نشاط و شادابی و خندان بودن می کنند.

3- افزایش جریان گردش خون

به هنگام گرم بودن بدن، گردش خون بیشتر در سطح بدن در جریان است و برعکس در مواقعی که بدن سرد باشد بیشتر جریان خون به اعضا داخلی فرستاده می شود. هر دو این ها موجب کار حداکثری قلب به مانند یک پمپ می گردند. به همین دلیل است که مردم در سونا می نشینند و در برف به تحرک و فعالیت می پردازند. نشستن در سونا باعث قرمز شدن افراد می شود. چگونه و چرا گردش خون افزایش می یابد مهم نمی باشد، بلکه مهم این است که افزایش جریان خون برای شما سودمند است.

به هر حال، این امر موجب تشدید جریان خون شما  برای شروع می گردد، و در نتیجه خون با سرعت و مقدار بیشتری از تمام مویرگ ها، سیاهرگ ها و سرخرگ های شما عبور می کند. پوست شما را لایه برداری نموده و آلودگی ها را از آن می زداید، در نتیجه به ظاهر پوست شما کمک می کند (و از این رو زنان خوش اندام در تمام سنین در محیط اطراف استخر می گویند که شنا درآب سرد موجب توقف سلولیت می گردد). همچنین شواهد نشان می دهد که بدن شما با تکرار در معرض سرما قرار گرفتن سازگار می شود و این تکرارها موجب بهبود بخشیدن به گردش خون شما بخصوص در اندام های تحتانی (دست ها و پاها) شما خواهد شد.

شما می توانید با دوش گرفتن چرخشی آب سرد و متعاقب آن آب گرم در حمام خود، از این مزایا بهره مند شوید (یا سونا و برف بازی و مواردی شبیه به سونا) لیکن این موارد لذتی همانند غوطه ور شدن سریع در آب سرد حوضچه های محلی و پیچیدن خود در چیزی گرم در انسان ایجاد نمی کنند.

4- بهبود شرایط جنسی

پیشنهاد یک دوش آب سرد ممکن است تصاویر مردان جوان عجولی را که سعی در فرونشاندن امیال سرکش خود را دارند مطرح نماید. لیکن تحقیقات توصیف گر تصاویر متفاوت دیگری است.

در مطالعه ای مشابه با فرمتی که در بالا ذکر شد، شرکت کنندگان در آزمایش روزانه حمام دوش آب سرد می گرفتند و برای تغییرات تحت نظر و مطالعه قرار داشتند. علاوه بر دستیابی به نتایج تقریباً مشابه همکاران همتای چک خود، این پژوهشگران به افزایش تولید تستوسترون و استروژن به ترتیب در مردان و زنان پی بردند.

این دو هورمون علاوه بر افزایش میل جنسی در هر دو جنس، همچنین نقش مهمی در امر باروری دارند. در واقع یکی از روش های پیشنهادی به مردانی که به دنبال پدر شدن هستند، دوش گرفتن روزانه بیضه هایشان با آب سرد است. خواسته شما از تولید مثل هر چه باشد، لیکن یک تعمید از هر نوع متفاوت آن قطعاً می توانید با بهره گیری از این روش به اوج زندگی جنسی خود اضافه نماید.

5- سوزاندن کالری

همه ما می دانیم که شنا یک شاخه ورزشی مهم است. لیکن انجام شنا در آب های سرد چندین مزایای اضافه تر دارد که معادل آن را در غوطه وری در آب های گرم بدست نخواهید آورد. شنا کردن در آب سرد کار بدن شما را جهت گرم نگه داشتن بدنتان دو برابر سخت تر می کند. لذا برای انجام این پروسه کاری کالری بیشتری مصرف می شود. برای انجام این نوع ورزش، چربی بدن شما منبع اصلی تأمین انرژی می باشد و این میزان افزایش کار بدن، در طولانی مدت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.